نقد و بررسی The Witness-دانلود بازی The Witness-بازی فکری

برخی توسعه دهندگان و استودیو ها هستند که در این تاریکی، سراغ تجربه های جدید می روند، سعی می کنند کاری انجام دهند که تا کنون کم تر دیده شده، سعی می کنند یک عنوان انقلابی خلق کنند. The Witness هم یکی از همین دسته بازی هاست. عنوانی که در آن نه خبری از سلاح و دشمن است و نه صحنه های سینمایی خیره کننده. The Witness فقط روی یک محور استوار است و آن هم چیزی نیست جز پازل!همه‌چیز خیلی عالی شروع می‌شود. آن حس و حال مرموز جزیره و پنل‌های معما هر طرفدار بازی‌های فکری را حسابی سر ذوق می‌آورد و گشت و گذار در جزیره و بالا و پایین کردن نقشه، در چند ساعت اول تجربه‌ای بس دلچسب است. حل کردن پازل‌ها هم آن اوایل حس بسیار خوبی می‌دهد.در ادامه با نقد و بررسی The Witness و دانلود بازی The Witness با ما همراه باشید:

نقد و بررسی The Witness :

شاید گنجاندن بیش از 600 پازل در یک بازی، در نگاه اول خسته کننده باشد و مخاطبین با تعجب بگویند چطور چنین بازی ای کشش کافی را دارد؟ سازندگان The Witness چه ترفند هایی در بازی خود سوار کرده اند که بتوانند گیمر ها را به سمت بازی خود جذب کنند؟

The Witness

The Witness

در ادامه نقد و بررسی The Witness ،کامل کردن یک ردیف از پازل‌ها و سپس چند قدم عقب ایستادن برای دیدن نتیجه‌ی کار، از آن حس‌های خوبی است که بعد از انجام دادن یک کار سخت نصیبتان می‌شود. البته بازی هیچ کمکی در راهنمایی شما در این جزیره‌ی معما‌وار نمی‌کند و خودتان باید راهتان را پیدا کنید. اگر همان اوایل بازی راه درست را شناسایی نکنید که کارتان ساخته است، اما وقتی توانستید ترتیب تقریبی پازل‌ها را حدس بزنید و به اولین دستاورد بزرگ خود برسید، روی غلتک می‌‌افتید و جلو می‌روید. تا اینجا اگر از بازی لذت برده باشید، بعد از آن عذاب بزرگی در انتظارتان خواهد بود ولی اگر در همین یکی دو ساعت اولیه هدفی در بازی ندیدید و عطایش را به لقایش بخشیدید، تبریک می‌گویم؛ خودتان را از یک دردسر بزرگ نجات داده‌اید.

روند گیم پلی :

در ادامه نقد و بررسی The Witness ،جاناتان بلو آنقدر از طراحی کردن پازل‌ها و معماها لذت برده که آن‌ها را فقط در سراسر جزیره پخش کرده، بدون اینکه مفهومی به کارش ببخشد. هدف ویتنس حتی حل شدن تمام پازل‌هایش هم نیست، چون مدام به شما سرنخ‌هایی می‌دهد که انگار قرار است با چیز بزرگ‌تری روبه‌رو شوید. با قرار دادن مجسمه‌های عجیب و غریبی از آدم‌ها در سراسر جزیره که هرکدام در حال انجام کار متفاوتی هستند و لباس‌هایی به تن دارند که هرکدام به یک دوره‌ی تاریخی مربوط می‌شود، بازی انگار می‌خواهد حرفی بزند.

با پراکنده کردن فایل‌های صوتی در گوشه و کنار جزیره و آن جملات قصار در مورد دین و علم و انسان، بازی می‌خواهد چیزی بگوید. اما این کار را آنقدر در لفافه انجام می‌دهد که پیام اصلی (اگر اصلاً پیامی وجود داشته باشد) به هیچ صورتی به مخاطب نمی‌رسد. ما تجربه‌ی بازی‌هایی را داشته‌ایم که حتی بدون یک خط دیالوگ، بیشترین تأثیرها را روی ما گذاشته‌اند اما ویتنس اصلاً‌ در این امر موفق نبوده. اگر می‌خواهد حرف بزرگی بزند که کار را به شدت هم برای خودش و هم ما سخت کرده و اگر هم پیامی ندارد و فقط مجموعه‌ای پازل‌ها است، پس این همه سرنخ‌ برای چیست؟

اما چیزی که ویتنس در آن فوق العاده عمل کرده و به گیم پلی عمق بخشیده، این است که هر سری از پازل ها، قوانین خاص خود را دارند، برای مثال، پازل های نخستین، ساده و معمولی هستند، فقط باید از یک نقطه به نقطه دیگری برسید! به مرور راه ها زیادتر و برخی از آن ها بسته می شوند و شما باید راه درست را پیدا کنید.پیشنهاد ما به شما دانلود بازی The Witness است.

بازی The Witness :

در ادامه نقد و بررسی The Witness ،طراحی چشم‌نواز و محسورکننده‌ی بازی هم نمی‌تواند این حسی بدی را که بعد از چند ساعت از بازی می‌گیرید خنثی کند. همه‌ی آن زیبایی‌ها بعد از مدتی فقط وسیله‌ای می‌شوند برای حل کردن معماها و به سرعت آن جادوی اولیه‌شان را از دست می‌دهند. بازی آهنگی هم ندارد و هرچه که می‌شنوید، صدای خود جزیره است. ویتنس جو و اتمسفر بسیار سنگینی که دارد که چهره‌ی واقعی‌اش را در پشت ظاهر زیبایش مخفی کرده اما حضور آن را کاملاً احساس می‌کنید. بازی با گیمر رفتار سرد و بی‌روحی دارد و مثل یک معلم سختگیر بالای سرتان ایستاده که هیچ اعتقادی هم به راهنمایی ندارد.

گاهی اوقات فکر می‌کنم مخاطب بازی اصلاً برای سازنده مهم نبوده، او پیش‌فرض‌هایی در ذهن خود داشته که شاید کاملاً منطقی نباشند. مثلاً کسانی که از کور رنگی رنج می‌برند به هیچ عنوان نمی‌توانند برخی از معماهای حیاتی بازی را حل کنند، کسانی هم که کم‌شنوا یا ناشنوا هستند به مشکل برخواهند خورد. در خبرها هم داشتیم که مبتلایان به بیماری حرکت هم نمی‌توانند تجربه‌ی خوبی از بازی داشته باشند. شاید ویتنس بیشتر از هرچیز یک بازی تماماً شخصی باشد.در ادامه می توانید به دانلود بازی The Witness بپردازید.

دانلود بازی The Witness :

9.5 امتیاز
  • گرافیک 10
  • خلاقیت 10
  • ارزش اموزشی 10
  • سرعت 9
  • سهولت بازی 8.5
  • امتیاز کاربر (1 امتیاز) 9.9

نظر خود را با ما در میان بگذارید