نقد و بررسی inside-دانلود بازی inside

inside، ساخته استودیوی دانمارکی پلی‌دد است که پیش از این فقط تجربه ساخت یک بازی دیگر یعنی Limbo را داشته است. بازی لیمبو،‌ در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و دقیقا مانند اینساید، در سبک معمایی پلتفرم بود و توانست تحسین منتقدین و گیمرها را در بر داشته باشد. من هرگز دوست ندارم که در نقدهای خود مقایسه انجام بدهم اما در این مورد خاص، این‌کار اجتناب ناپذیر است.در ادامه با نقد و بررسی inside و دانلود بازی inside با ما همراه باشید:

نقد و بررسی inside :

inside عنوانی تجربی تر است. کافیست نگاهی به مطالب موجود پیرامون بازی بیندازید تا متوجه این قضیه شوید چندین فرضیه پیرامون داستان تاکنون گفته شده است. اتفاقا بزرگترین نکته مثبت اینساید هم به همین بحث اختصاص دارد. نه گیم پلی، نه گرافیک هنری و نه هیچ چیز دیگری؛ درخشش اصلی عنوان جدید پلی دد بدون ذره ای تردید در داستان و فلسفه پشتش نهفته است.

inside از جهات بسیار زیادی شبیه به لیمبو است. دقیقا مانند لیمبو، شما از همان اول، بدون هیچ راهنمایی و کمکی وارد بازی می‌شوید و دقیقا مانند لیمبو، کنترل پسر بچه‌ای را بر عهده دارید و با یک بازی پازل پلتفرمر روبه‌رو هستید. از لحاظ بصری نیز، با اینکه در inside از رنگ (هر چند کم) استفاده شده است، اما کافی است که شما بازی لیمبو را تجربه کرده باشید تا کاملا متوجه شوید اینساید نیز توسط سازندگان همان بازی طراحی شده است. اما از جهات بسیاری نیز بازی inside با لیمبو فرق دارد.

در inside ، شما با یک جامعه نیمه آخرالزمانی طرف هستید که اتفاقات بسیار عجیب و ترسناکی در این دنیا در حال رخ دادن است و شما هرگز نمی‌توانید به یک پاسخ قاطع درباره داستان بازی دست پیدا کنید. هرچه بخواهم بیشتر در مورد داستان بازی برای شما تعریف کنم،‌ در حق شما ظلم کرده‌ام زیرا اینساید، بازی است که هر کسی باید آن را شخصا تجربه کند و هرگونه توضیح بیشتری درباره جزئیات داستان، لذت وصف ناشدنی بازی را برای شما از بین می‌برد.

روند گیم پلی :

در ادامه نقد و بررسی inside ،اینجا یک مسئله موجب می شود تا خیلی ها نتوانند با داستان اینساید ارتباط برقرار کنند، مسئله ای که همان ابتدا به آن اشاره کردیم؛ روایتی ابهام برانگیز. در بازی حتی یک خط دیالوگ شنیده نشده [همانند Limbo] و سرنخ های بسیار کمی هم به بازیکن داده می شود. بنابراین مخاطب باید با استفاده برداشت های شخصی خود به داستان پی ببرد. این موضوع به خودی خود بد نیست. اتفاقا یکی از بخش های جذاب اینساید به همین روایت مبهمش اختصاص دارد.

inside

inside

لذت این که می توانید با اطلاعات خود به فرضیه های عجیب و غریب برسید اصلا قابل وصف نیست. ولی مسئله ای که وجود دارد به میزان این ابهام برانگیزی باز می گردد. اینساید عنوانی قابل فهم تر از لیمبو هست ولی همچنان این موضوع در دریای ابهام بازی غرق شده است.

با اینکه اینساید تجربه فوق‌العاده کوتاهی است و به اتمام رساندن بازی به حدود ۴ ساعت زمان نیاز دارد،‌ اما در تمام طول بازی، تنوع حرف اول را می‌زند و تحت هیچ شرایطی بازی برای شما تکراری نمی‌شود. شما در قسمت‌هایی از بازی باید سوار زیردریایی بشوید، مراحلی تعقیب و گریز وار در بازی تعبیه شده و حتی در قسمتی از بازی، باید کنترل تعدادی انسان دیگر را بر عهده بگیرید.

در ادامه نقد و بررسی inside ،تنها می توانیم بگوییم این حجم از توجه به جزییات واقعا بی سابقه است. البته پلی دد برای لیمبو هم همین روند را تکرار کرده بود و بازی از دیگاه تکنیکی در سطح بسیار خوبی قرار داشت. ولی اینساید توانسته در این زمینه بسیار بهتر از برادر بزرگ تر خود ظاهر شود. از طرفی حضور محیط های دو و نیم بعدی موجب شده تا آبجکت ها کاملا سه بعدی به نظر برسند.

inside

inside

بازی inside :

در ادامه نقد و بررسی inside ،استودیو پلی‌دد، با دانلود بازی inside نشان داد که موفقیت لیمبو، اصلا و ابدا اتفاقی نبوده و آنها می‌دانند که چگونه بازی‌ای بسازند که علاوه بر رقم زدن یک تجربه بسیار ناب و خوب، ذهن گیمر را تا مدت‌ها درگیر خود کند. دانلود بازی inside ، بدون اغراق یکی از نادرترین و منحصر به فردترین تجربیات من در حدود ۲۳ سال «گیمر بودن» بود. هر چه که هست، این بازی را باید تجربه کنید. نه یک‌بار، بلکه چندین بار تا حداقل بتوانید به یک پاسخ جامع و کامل برای خود برسید زیرا هرگز یک پاسخ قطعی برای داستان بازی پیدا نمی‌کنید.

اینساید عنوانی پخته تر و بهتر از لیمبو است. هیچ گاه فکر نمی کردیم بچه های پلی دد بتوانند پای خود را فراتر از اولین ساخته خود گذاشته و اثری بهتر بسازند. اما آن ها نشان دادند خلاقیت هیچ گونه محدودیتی نمی شناسد. مهم نیست ایندی باز باشید یا نه، تجربه اینساید برای درک بهتر هنر گیمینگ الزامی است. امیدواریم برای تجربه هنر بعدی پلی دد لازم نباشد تا شش سال صبر کنیم. دانلود بازی inside هم اکنون برای پلتفرم های پی سی و اکس باکس وان در دسترس است.

دانلود بازی inside :

بازی inside برای نینتندو سوییچ و iOS منتشر می‌شود.

9.5 امتیاز
  • گرافیک 9.5
  • خلاقیت 10
  • ارزش اموزشی 10
  • سهولت 9
  • سرعت 9
  • امتیاز کاربر (0 امتیاز) 0

نظر خود را با ما در میان بگذارید