نقد و بررسی بازی Clash of Clans: نبرد قبیله‌ها! تمام چیزهایی که باید بدانید

معرفی بازی

بازی Clash of Clans – کلش آو کلنز بازی محبوب و فوق العاده زیبای آنلاین در سبک بازی های استراتژیک برای سیستم عامل اندروید و ای او اس می باشد که با دارا بودن امتیاز 4.6 از 5.0 و بیش از 500 میلیون دانلود از پلی استور (گوگل پلی – مارکت اندروید) از پرطرفدارترین بازی های اندروید به شمار می رود که به صورت رایگان عرضه شده است. در این بازی شما باید با ابزارهای در دسترس یک دهکده ی منحصر به فرد را بسازید، آن را رونق ببخشید و در جنگ های مختلف بر دهکده های دیگر غالب شوید و در جنگ های مختلف بین قبایل با پیروزی بیرون آیید.

بازی Clash of Clans که به معنی اصابت قبلیه‌ها است، این بار شما را در نقش یک رییس (شاید هم خدای!) قبیله به نقش آفرینی وا می‌دارد و برای آنکه به ادامه بازی ترغیب‌تان کند، از انواع روش‌ها استفاده میکند و باید عنوان هم کرد که در این مسیر سازنده یعنی Super Cell بسیار مفید عمل کرده است. جالب است بدانید که درآمد این شرکت در سال گذشته، رقمی بالغ بر ۸۲۹ میلیون دلار بوده که یکی از عوامل موفقیت آن بازی Clash of Clans است، عنوانی که تا نزدیک به روزانه ۱ میلیون دلار هم برای این کمپانی سودآوری داشته است. االبته این بازی در سری عناوین F2P یا Free to Play قرار می‌گیرد و لازم نیست که هیچ مبلغی را برای شروع بازی و حتی پایان آن بپردازید؛ اما همیشه روش‌های مکارانه ای برای درامدزایی وجود دارد!

آغاز بازی چگونه است؟

برای ورود به دنیایی که پر از قبلیه‌های مختلف از سرتاسر جهان است، تنها به یک گوشی هوشمند (اندروید یا iOS) نیاز دارید و پس از آن شما صاحب یک قبیله بسیار کوچک هستید که برای گسترش و توزیع آن به دو منبع نیاز دارید. اول طلا و سپس اکسیر که همین امر باعث می‌شود تا از پیچیدگی سایر بازی‌های این سبک که به طور معمول بالای ۴ نوع منبع برای پیشرفت دارند، کاسته شود و تمرکز شما بر روی موارد دیگر همچون ساختار دفاعی و تاکتیک‌ها حمله برود. البته یک خانم با لباسی روستایی، همیشه به شما در پیشبرد و پیشرفت بازی و اعلانات یاری می‌کند.

آغاز بازی Clash of Clans

Clash of Clans

کیفیت گرافیک ان چگونه است؟

باید به طراحان بازی Clash of Clans، یک نمره بالا نه به خاطر گرافیک فوق‌العاده، بلکه به دلیل ساختار دوست داشتنی آن اعطا کرد،‌جایی که اشکال و رنگ‌آمیزی ساختمان‌ها و نیروها به نحوی است که به زودی از دیدن‌شان خسته نخواهید شد. یکی از نکات مثبت در این بین، تغییر شکل تمام ادوات بازی پس از هر مرحله آپگرید شدن است، به طوری که حتی نیروهای شما بعد از آنکه یک مرحله قوی‌تر می‌شوند، در ساختار ظاهری و زره آن‌ها تفاوت به وجود می‌آید و همین امر تا حد زیادی از یکنواخت شدن بازی جلوگیری می‌کند. دیدن قبیله‌هایی که پیشرفت زیادی در بازی داشته‌اند، به خوبی نشان از گرافیک و جزئیات بالای Clash of Clans‌ دارد.

گرافیک بازی Clash of Clans

Clash of Clans

صداگذاری چگونه است؟

بهتر است که یک بازی با سبک RTS را اصلا با عنوانی چون شوتر اول شخص کنسول‌های بازی مقایسه نکنید! در واقع عنصری چون صدا در این مدل از بازی‌ها که بیشتر از همه با موبایل انجام می‌شود (و بسیاری آن را در محیط‌های پر سر و صدا انجام می‌دهند) به مهمی عناوین کامپیوتر و کنسول‌ها نیست. البته صدا گذاری بازی با آنکه تلاش شده تا تفکیک پذیری خوبی داشته باشد، اما به دلچسبی گرافیک آن نبوده و شاید همان عدم توجه کاربر به این بخش از بازی، سازندگان را خیلی هم به ایجاد یک اثر ماندگار در این قسمت، ترغیب نکرده باشد.

داستان بازی به چه شکلی جلو میرود؟

درواقع بازی Clash of Clans هیچ داستانی ندارد! شما صاحب یک قبیله و گروه هستید که باید آن را مدام ارتقا داده و ساختمان‌هایی پیشرفته‌تر، تجهیزات دفاعی مستحکم‌تر و نیروی حمله قویتری برای آن بسازید و در جنگ های مختلف بین قبایل با پیروزی بیرون آیید.شما این امکان را در اختیار دارید که دهکده و امپراطوری خود را با سلیقه ی خودتان بنا کنید.

روند جلو رفتن بازی Clash of Clans

Clash of Clans

البته ایرادات دیگری چون بخش گروهی ضعیف، یا نامتوازن بودن قدرت نیروها هم در برخی از قسمت‌ها در ذوق می‌زند. به عنوان مثال، نیرویی همچون دراگون (اژدها) قدرت تخریبی بسیار بالایی دارد و به سرعت نیروی دفاعی حریف را در هم می‌شکند، موردی که به نظر می‌رسد کمی توازن قوا را در نبردها بر هم می‌زند. البته با ساختار دفاعی بسیار مستحکم می‌توان جلوی آن‌ها را هم گرفت اما برخی از معجون‌های جادویی هم وجود دارند که باز ابزار حمله مهاجم را تقویت می‌کنند.
در حقیقت می‌توان این گونه استنباط کرد که سازنده، ابزارهای هجومی را متنوع‌تر و گسترده‌تر طراحی کرده و بدین خاطر شانس یک مهاجم در پیروز شدن، بیشتر از مدافع است و همین امر، کار را برای کاربرانی که نوع بازی دفاعی را بیشتر می‌پسندند، دچار مشکل می‌کند.
ضمن اینکه بسیاری از استراتژی‌های بازی بیشتر از آنکه بر پایه نبوغ فرد طراحی شوند، بر اساس تقلید شکل خواهند گرفت! دلیل اصلی آن هم به آشکار بودن تمام قبایل بر روی بازیکن‌ها برمی‌گردد و یک فرد تازه وارد به راحتی می‌تواند قبیله قدرتمندترین بازیکن را هم مشاهده کنید و همین امر سبب می‌شود تا با کپی برداری، یک قبیله خوب برای خودش بسازد. این مساله در ارتباط با حمله‌ها و استراتژی‌های دفاعی نیز تا حد زیادی مصداق دارد.

نقاط ضعف اصلی بازی چیست؟!

با آنکه Clash Of Clans یک بازی بسیار خلاقانه است اما برخی ایرادات آن تا حد زیادی می‌تواند روند کلی بازی را تغییر دهد! به عنوان مثال، شما در زمان حمله به رقبا، اگر قبیله آن‌ها را ۱۰۰ درصد تخریب کنید، ۳ ستاره می‌گیرید، اگر ۵۰ درصد تخریب کنید ۱ ستاره و بین این دو مقدار و بسته به خرابی، ۲ ستاره دریافت خواهید کرد که بسته به همین مقدار، امتیازات مثبتی نیز دریافت می‌کنید که در حالت کلی هر بازیکنی که امتیاز بیشتری داشته باشد، نشان از قدرت وی دارد. تا اینجا همه چیز درست پیش می‌رود و حتما اکثر افراد، در حفظ قبیله‌های خود بسیار کوشا خواهند بود و مهم‌ترین بخشی که دفاع از آن می‌تواند سبب کسب امتیاز و یا از دست دادن آن شود، ساختمان مرکزی یا Town Hall نام دارد، جایی که حتی اگر همه مراکز دیگر سالم بماند و فقط این بخش تخریب شود، سبب شکست شما خواهد شد.

نقاط صعف Clash of Clans

Clash of Clans

پس بایستی تمام تلاش خودتان در حفظ آن را انجام دهید. اما در برخی از قسمت‌های بازی، متوجه می‌شوید که بعضی بازیکنان نه تنها این ساختمان را در محل مناسبی قرار نداده‌اند، بلکه از روی تعمد و برای خراب شدن آن (و شکست خوردنشان در نبرد)، در جایی قرار می‌دهند که رقیب بتواند به سادگی آن را تخریب کند! در واقع این بخش، یکی از ضعف‌های اصلی بازی است چرا که روند بازی را تا حد زیادی دچار دستخوش تغییر می‌کند.
حال چرا این گونه است؟ سیستم بازی برای تعیین محل‌های مورد حمله شما، بر روی مقدار امتیازات بازیکن استوار است، به عنوان مثال اگر شما ۱۴۰۰ امتیاز در نبردها کسب کرده‌اید، بازی هم برای شما قبایلی را انتخاب می‌کند که در همین حول و حوش امتیاز دارند تا نبرد، حالت متعادلی به خود بگیرد. به همین خاطر، برخی از بازیکن‌ها برای آنکه با رقبای ضعیف‌تر و بالطبع نبردهای ساده‌تر رو به رو شوند، روی به شکست عمدی می‌آورند، شکستی که در آن فقط امتیاز از دست داده و منابع خودشان را حفظ می‌کنند و بدین سبب، چارچوب کلی بازی با یک چالش جدی مواجه می‌شود و این یکی از ضعف‌های اصلی بازی Clash of Clans محسوب می‌گردد.

محاسن اصلی بازی کجاست؟

اگر ضعف‌های اصلی بازی Clash of Clans که به مهم‌ترین آن‌ها در بالا اشاره شد، کنار بگذاریم، سایر موارد در بازی Clash of Clans را می‌توان مزیت به حساب آورد. در بازی حتی شما قادر هستید که حملات آخری که به قبیله‌تان شده است، پس از پایان یافتن آن نیز به راحتی مشاهده کرده و نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید. زمان تولید نیروها نسبتا سریع است و این باعث می‌شود تا روزانه حملات زیادی را ترتیب داده و منابع زیادی کسب کنید. ضمن اینکه هزینه تولید نیروهای مهاجم چندان بالا نیست و به صور معمول، میزان غنایم به دست آمده بیشتر از هزینه ساخته شدن نیروهاست و این داستان شما را ترغیب می‌کند تا حملات خودتان را گسترش داده و غنایم بیشتری را به دست آورید.

نقاط قوت بازی Clash of Clans

Clash of Clans

البته ذکر این نکته هم حایز اهمیت است که هر قبیله در صورت شکست (و یا دو تا سه بار دفاع موفق) دارای سپری دفاعی خواهد شد که باعث می‌شود بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت در مقابل حملات بعدی مصونیت کسب کند و این زمانی مناسب برای ریکاوری و جلوگیری از حملات پیاپی خواهد بود.
یکی دیگر از محاسن اصلی بازی در این است که ساختار کلی به شکلی ساخته شده که شما حتی اگر نخواهید Gem بخرید (که در کشور ما امکان پذیر هم نیست!)، باز می‌توانید آن را ادامه داده و حتی با کمی گذاشتن وقت و ذکاوت، تبدیل به یکی از بازیکن‌های قدرتمند شوید.

حرف آخر

اگر به بازی های آنلاین استراتژیک علاقه مندید، پیشنهاد می کنم بازی اعتیاد آور بازی Clash of Clans را از دست ندهید و جدیدترین نسخه ی ان را به صورت رایگان و با لینک مستقیم از  پلی استور (گوگل پلی – مارکت اندروید) دریافت کنید و ساعت ها خود را سرگرم سازید ؛ اگر بخواهیم یکی از محبوب ترین و اعتیاداورترین بازیهای استراتژی اندروید را نام ببریم که این روزها همه ان را بشناسند و تا نام آن می اید حرف های “اتک زدن” و … شروع میشود نام زیبای Clash of Clans می درخشد!

از کجا دانلود کنیم؟

دانلود از کافه بازار

دانلود از آیتونز

دانلود

7.6 امتیاز
  • گرافیک 9
  • خلاقیت 8
  • سرعت 8
  • ارزش آموزشی 6
  • سهولت بازی 7
  • امتیاز کاربر (0 امتیاز) 0

نظر خود را با ما در میان بگذارید